چاپ مقاله در مجلات رایگان چگونه امکان پذیرش است؟ | تعریف مجلات رایگان و مجلات پولی

چاپ مقاله در مجلات رایگان چگونه امکان پذیرش است؟ | تعریف مجلات رایگان و مجلات پولی

چاپ مقاله در مجلات رایگان چگونه امکان پذیرش است؟

چاپ مقاله در مجلات رایگان چگونه امکان پذیرش است؟ | تعریف مجلات رایگان و مجلات پولی :

یکی از سوالات مهم دانشجویان و اهالی علم، این است که چگونه میتوان در مجلات معتبر رایگان مقاله خود را به چاپ برسانیم. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

یکی از مهمترین معیارهای دانشگاه ها، برای علم سنجی و ارزیابی دانشجویان و محققان، بررسی مقالات چاپ شده آنها به صورت کمی و کیفی است. از این رو، هر دانشجویی که بخواهد رزومه پژوهشی خود را تقویت کند، از پایان نامه یا رساله خود دفاع کند، فارغ التحصیل شود یا درخواست اپلای از دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی داشته باشد، نیاز دارد که مقالاتی را در مجلات معتبر به چاپ برساند، اما همانطور که میدانید، کیفیت و اعتبار نشریات علمی که مقالات را چاپ میکنند، با هم متفاوت است. در این میان مجلاتی هستند که اعتبار علمی بسیار بالایی دارند و اهالی علم تمام تلاش خود را میکنند تا راهی برای چاپ مقالات خود در این مجلات بیابند. این مجلات، به مجلات رایگان معروفند.

تعریف مجلات رایگان و مجلات پولی

همانطور که میدانید، هر نشریه ای برای کسب درآمد، ناچار است به گونه های مختلف از کاربران خود هزینه دریافت کند، از این رو برخی مجلات هزینه پذیرش و چاپ مقاله را از خود نویسندگان مقالات دریافت میکند. این مجلات را مجلات پولی مینامند. در این مجلات، مقاله پذیرش شده بدون هزینه در اختیار کاربران سایت قرار دارد و آنها میتوانند رایگان مقاله را دانلود کنند؛ در مقابل یه سری مجلات دیگر هستند که هزینه پذیرش و چاپ مقاله در آنها برای نویسندگان مقالات رایگان است، اما نشریه مقاله پذیرش شده را به صورت پولی در سایت خود قرار میدهد و کاربران سایت میباست برای دانلود کامل مقاله، به نشریه حق اشتراک پرداخت کنند.

مطب ویژه :
نویسنده مسئول کیست و چه وظایفی دارد؟ | وظایف نویسنده مسئول

نکنه مهم: تجربه نشان داده است پذیرش و چاپ مقاله در مجلات رایگان بسیار سختر و زمانبر تر از مجلات پولی است.

چاپ مقاله در مجلات رایگان چگونه امکان پذیرش است؟

بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان بخاطر اعتبار بالای مجلات رایگان، تلاش میکنند که هر طور شده مقاله خود را در این مجلات به چاپ برسانند. باید بدانیم این مجلات بسیار سختگیر هستند و هزینه ای هم بابت پذیرش و چاپ دریافت نمیکنند! از این رو باید تلاش شود که مقاله تدوین شده، استاندارد چاپ در این مجلات را داشته باشد. در نگارش مقاله حتما به نکات زیر توجه کنید:

  • موضوع مقاله باید کاملا جدید باشد.
  • فرمت بندی مقاله دقیق انجام بگیرد.
  • ترجمه مقاله تخصصی باشد. در صورت نیاز پس از ترجمه، باید توسط ویراستار بازنگری گردد.
  • استفاده از منابع جدید و مرتبط به موضوع مقاله.

نکته: موارد زیر باید قبل از سابمیت مقاله در نظر گرفته شود.

انتخاب مجله: یکی از مهمترین کارها در پروسه چاپ مقاله، انتخاب درست نشریه است. همانطور که میدانید تمام مجلات علمی دارای اسکوپ و اهداف تخصصی هستند و  شرط اولیه داوری مقالات این است که مقاله ارسال شده در حیطه تخصصی مجله قرار داشته باشد. از این رو اولین کاری که قبل از ارسال مقاله باید انجام داد، این است که بخش aims & scope مجله را به دقت مطالعه کنیم. اگر مقاله و مجله هم موضوع باشند میتوان به ادامه کار  بپردازیم، اما اگر مجله و مقاله هم اسکوپ نباشند، هر چقدر هم که مقاله باکیفیت و بروز و قوی باشد، مطمئنا مقاله به نویسنده برگشت داده خواهد شد.

مطب ویژه :
انجام مقاله در تبریز با بهترین قیمت

مشکل تحریم: یکی از مواردی که در چند سال اخیر پژوهشگران ایرانی را به مشکل انداخته است، مسئله تحریم پژوهشی است. در بسیاری از موارد دیده شده، مقاله با کیفیت، بدون بررسی اولیه به نویسنده بازگشت داده شده و دلیل این را مشکل تحریم عنوان نموده اند. از این رو پیشنهاد میشود قبل از سابمیت مقاله، آرشیو مجله بررسی گردد تا ببینید این مجله قبلا مقالات ایرانی را به چاپ رسانده است یا خیر.

استفاده از نام استاد: با استاد راهنمای خود صحبت کنید و ببینید اگر  قبلا در یک مجله معتبر توانسته است مقاله ای به چاپ برساند، میتوانید، به مقاله استادتان رفرنس داده و مقاله خود را به همان مجله ای که استادتان توانسته پذیرش را بگیرد، سابمیت کنید. تجربه نشان داده درصد پذیرش در مواردی، بسیار بالا رفته است.

استفاده از کمک موسسه علمی: موسسات علمی با توجه به تجربه زیاد چاپ مقالات و همچنین روابطی که با نشریات علمی دارند میتوانند گزینه مناسبی برای بالا بردن  درصد پذیرش مقالات باشند.

 

برای چاپ مقاله علمی و پژوهشی و مشاوره انجام پایان نامه دکتری و مشاوره پایان نامه ارشد با ما تماس بگیرید : 09353132500

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه در ایران

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.