چاپ سریع مقالات علمی در ژورنال های معتبر اسکوپوس

چاپ سریع مقالات علمی در ژورنال های معتبر اسکوپوس

چاپ سریع مقالات علمی در ژورنال های معتبر اسکوپوس

چاپ سریع مقالات علمی در ژورنال های معتبر اسکوپوس :

یکی از دغدغه های بزرگ دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی بخصوص دانشجویان دکتری، چاپ مقاله در مجلات معتبر است. در این مطلب میخواهیم در مورد چاپ سریع مقالات علمی در ژورنال های معتبر اسکوپوس صحبت کنیم.
یکشنبه ، 08 فروردین 1400

دانشجویان مقاطع تحصیلی دکتری، برای اینکه بتوانند از رساله دکتری خود دفاع کنند و فارغ التحصیل شوند، دست کم، نیاز به چاپ دو مقاله در مجلات معتبر دارند. همانطور که میدانید با توجه به محدودیت زمانی بسیار زیاد، دانشجویان به دنبال راه هایی هستند که بتوانند مقالات خود را در بازه زمانی کمتری به چاپ برسانند. در همین راستا، میخواهیم در مورد چاپ مقاله در یکی از نمایه های مهم و مورد تایید دانشگاه ها صحبت کنیم. این نمایه اسکوپوس است.

نمایه اسکوپوس 

اسکوپوس(SCOPUS) یک نمایه استنادی است که توسط ناشر بزرگ الزویر، بیش از 36000 موضوع مختلف علمی از جمله علوم زیستی، علوم اجتماعی، علوم پایه، مهندسی و پزشکی را ساپورت میکند. این نمایه در سه بخش مجلات علمی، مجلات دانشگاهی و کتاب های علمی به کاربران خود ارائه خدمات میکند. این محصولات فارغ از اینکه متعلق به ارگان و سازمان خاصی باشند، سالانه، توسط افراد متخصص و مجرب مورد ارزیابی قرار میگیرند تا از استاندارد های آن اطمینان یابند. محتوای اسکوپوس شامل بیش از 15000 مجله علمی، 1200 مقاله اپن اکسس، بیش از 700 مقاله کنفرانسی، بیش از 700 مجله دانشگاهی، بیش از 250 مجموعه کتاب، 386 میلیون وبسایت علمی و بالاخره بیش از 22 میلیون ثبت اختراع مختلف میشود.

دسترسی به پایگاه اسکوپوس

برای اینکه بتوانید از خدمات پایگاه اسکوپوس استفاده کنید، لازم است که در وبسایت آن عضو شوید. البته عضویت در این سایت پولی است و ناچار هستید برای استفاده و دانلود مقالات با حق اشتراک پرداخت نمایید یا مقاله چاپ شده در این پایگاه داشته باشید.

مطب ویژه :
انجام مقاله در مشهد با بهترین قیمت

رتبه بندی در اسکوپوس

اسکوپوس برای رتبه بندی مقالات، از فاکتوری بنام Qurtile  یا همان q استفاده میکند. مجلات علمی که در این پایگاه نمایه میشوند، با توجه به سطح علمی و کیفیت مقالاتی که چاپ کرده اند، در چهار سطح q1,q2,q3,q4 دسته بندی میشوند. مجلات متعلق به دسته q1,q2 جزء بهترین مجلات با استانداردهای علمی بالا هستند، مجلات با رتبه بندی سطح q3 با کیفیت متوسط و مجلات q4 از کیفیت نسبتا ضعیفی برخوردارند.

نکته: هر چقدر سطح استاندارد مجلات بالاتر برود، طبیعی است که دریافت پذیرش و چاپ از این مجلات سختر خواهد بود. به زبان ساده تر، درصد پذیرش یک مقاله ای که به مجلات q4  ارسال شده، بسیار بالاتر از درصد موفقیت همان مقاله در مجلات q1 است و باید برای موفقیت در مجلات سطح بالا، مقالات بسیار با کیفیت گرداوری و تدوین گردد.

چاپ سریع مقالات علمی در ژورنال های معتبر اسکوپوس

برای اینکه درصد موفقیت در این مجلات بالاتر برود، اولین قدم نگارش مقاله با کیفیت است. البته در صورت داشتن پایان نامه یا رساله قوی، میتوانید از آن مقاله یا مقالاتی را استخراج نمائید که بهتر است در این مسیر نکات زیر رعایت گردد.

  • موضوع انتخابی مقاله، جدید و بروز باشد تا افراد کمتری قبل از شما به آن پرداخته باشند.
  • نوشتن یک مقاله قوی خیلی مهم است، اما ترجمه درست و تخصصی از آن مهمتر است. بالاخره، داورانی که مقاله شما را مورد ارزیابی قرار میدهند، باید کاملا متوجه موضوع، محتوا و نتیجه دست آوردهای شما بشوند تا بتوانند داوری کنند.
  • انتخاب مجله بسیار مهم است و یکی از مواردی که باعث میشود، درصد بالایی از مقالات قبل از داوری رد شوند، انتخاب اشتباه نشریه است. باید ژورنالی که انتخاب میکنید، کاملا هم راستا، هم موضوع و هم اسکوپ مقاله نوشته شده باشد. بهتر است قبل از هر اقدامی، آرشیو مجله انتخابی کاملا بررسی گردد و مقالات جدید النشر مطالعه و بررسی شوند تا اطمینان یابید، آیا موضوع مقاله شما با اهداف نشریه تطابق دارد یا نه، سپس اقدام به ارسال مقاله نمائید.
  • بخش منابع و ارجاعات را جدی بگیرید. تجربه نشان داده مقالاتی که دارای منابع علمی بروز هستند، درصد موفقیت بالایی نسبت به مقالات با منابع قدیمی دارند. بهتر است مقاله به مقالات و کتاب های جدید النشر و سه سال اخیر ارجاع داده شوند.
  • در چاپ مقالات علمی، بهتر است از موسسات پژوهشی راهنمایی و کمک بگیرید. این موسسات با توجه به تجربه زیاد در امر چاپ و نشر مقاله و همچنین ارتباطاتی که با مجلات علمی مختلف دارند، میتوانند درصد پذیرش مقاله را تا حد زیادی بالاتر ببرند.

مطب ویژه :
برای مصاحبه دکتری چند مقاله و کتاب نیاز است؟

 

برای چاپ مقاله علمی و پژوهشی و مشاوره انجام پایان نامه دکتری و مشاوره پایان نامه ارشد با ما تماس بگیرید : 09353132500

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه در ایران

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.