نگارش پایان نامه و بررسی نکات مهم درباره نگارش پایان نامه

نگارش پایان نامه و بررسی نکات مهم درباره نگارش پایان نامه

نگارش پایان نامه و بررسی نکات مهم درباره نگارش پایان نامه

نگارش پایان نامه و بررسی نکات مهم درباره نگارش پایان نامه :

نگارش پایان نامه از مهم‌ترین مواردی است که هنگام تحصیلات تکمیلی با آن برخورد خواهیدداشت. پایان نامه مقاله‌ای است که هر دانشجو متناسب با رشته خود باید بنویسد تا بتواند مدرک خود را دریافت کند. دانشجو باید در پایان نامه خود موضوعی را بررسی کند و درنهایت نیز با کمک تجزیه و تحلیل‌هایی دراین باره به آن پاسخ درستی می‌دهد.

توجه داشته باشید پایان نامه باید ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد تا بتواند رضایت داوران را جلب کند. درادامه به بررسی نکاتی می‌پردازیم که می‌توانید با کمک آن به یک نگارش خوب برای پایان نامه تان برسید. با ما همراه باشید.

بررسی نکات مهم درباره نگارش پایان نامه

اولین قدم برای این که بتوانید یک پایان نامه خوب را به نگارش درآورید، انتخاب عنوان مناسب است. پس از ان نیازاست ساختارکلی پایان نامه را بررسی کرده و براساس آن کار خود را پیش ببرید.

انتخاب عنوان مناسب برای نگارش پایان نامه

مسلما وقت زیادی را برای نگارش پایان نامه خواهیدگذاشت به همین دلیل نیز نیازاست موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه داشته باشید. درصورت انتخاب اشتباه یک موضوع دچار دلزدگی بیش ازاندازه خواهیدشد و ممکن است دیگر رغبتی به انجام آن نداشته باشید.

برای انتخاب عنوان مناسب می‌توانید دروس دوره کارشناسی خود را بررسی کنید و بدین ترتیب علاقه مندی خود را پیداکنید.بدین ترتیب می‌توانید از بین علاقه مندی‌های خود یک موضوع خاص را پیداکنید.

چکیده مناسب برای نگارش پایان نامه

بعداز این که یک عنوان مناسب برای پایان نامه خود انتخاب کردید، لازم است به دنبال نوشتن یک چکیده خوب برای نگارش پایان نامه باشید. نوشتن یک چکیده خوب سبب می‌شود تا خواننده برای مطالعه بقیه مطلب تشویق شود. به همین دلیل نیز باید برای نوشتن آن وقت زیادی بگذارید و هم چنین به بسیاری از سوال‌هایی که در ذهن خواننده وجوددارد، پاسخ دهید. برخی از این سوال‌ها را درادامه می‌آوریم.

 • در مقاله خود به چه موضوعات اشاره کرده‌اید؟
 • اهمیت پرداختن به موضوع پایان نامه
 • کاربرد این پژوهش چیست؟
 • هدف پژوهش شما چیست؟

شما باید در چکیده مطالب خود اهمیت موضوع را برای خواننده مشخص کنید. البته باید همه این موارد را به صورت خلاصه بیان کنید. اطلاعاتی که در آن گنجانده شود به هیچ عنوان نباید تکراری شود.

مطب ویژه :
پایان نامه مدیریت مالی مشاوره و آموزش

ایجاد فهرست مطالب و عناوین

بعد از این که چکیده پایان نامه را نوشتید، لازم است درابتدا فهرست مناسبی را برای مطالب، علائم و اشکال نیز مشخص کنید. توجه کنید مواردی مانند چکیده و یا تقدیروتشکر دراین بخش قرارنمی‌گیرند.

عناوینی که در فهرست مطالب ذکرمی‌کنید دقیقا باید با عناوین استفاده شده در متن یکسان باشد. توجه کنید دراین بخش حتی باید حروف بزرگ و کوچک را نیز رعایت کنید. درانتخاب عناوین به کاررفته در فهرست نیز دقت کنید، عناوین انتخاب شما نباید خیلی طولانی باشند.

فصول پایان نامه را معین کنید

بیشتر پایان نامه‌ها در پنج فصل نگارش می‌شوند. فصل‌های پایان نامه به ترتیب زیر معین می‌شوند:

 • مقدمه مطالب
 • مروری بر منابع که جمع اوری کرده‌اید.
 • ایده‌های تحقیقات خود را توضیح دهید.
 • نتایج تحقیقات خود را برای خواننده روشن کنید.
 • نتیجه گیری و جمع بندی کلی را نسبت به مطالبتان داشته باشید.

کلیات تحقیق خود را برای خواننده روشن کنید

بخش ابتدایی پایان نامه با مقدمه شروع می‌شود. برای این که بتوانید مقدمه مقاله خود را بنویسید لازم است درابتدا بررسی کنید سایر بخش‌های مقاله شما درمورد چه موضوعاتی هستند. به همین دلیل نیز بهتراست ابتدا سایر بخش‌های مقاله را تکمیل کنید.

برای نوشتن مقدمه روی جمله اول آن تمرکز کنید، این کار سبب می‌شود تا بتوانید خواننده را در کمترین زمان ممکن جذب مقاله کنید. در بخش‌های بعدی لازم است ایده های افرادی را مطرح کنید که شما را دراین بخش یاری کرده‌اند. سپس مهم‌ترین مطالعاتی که در زمینه موضوعات شما صورت گرفته است را بررسی کنید. حال باید بررسی کنید که چرا لازم است دراین زمینه مطالعات بیشتری صورت گیرد.

اگر هنوز هم نمی‌دانید چطور باید این مقاله را شروع کنید، لازم است درابتدا توضیحاتی را دراین باره بیان کنید.

روش تحقیق

دراین بخش لازم است اطلاعاتی را برای کاربر روشن کنید، که نشان دهد نتایجی به دست آمده دراین مقاله درست است. می‌توانید دراین قسمت برخی از سوالات خواننده را پاسخ دهید. این بخش از نگارش پایان نامه باید پیشرفت اطلاعاتی خود را به کاربر نشان دهید. متنی که دراین بخش نوشته می شود باید ویژگی‌های زیر را دارا باشد:

 • اطلاعات محقق را بالا برد.
 • تجربیات دیگران را دراختیار محقق قراردهید.
 • از دوباره کاری جلوگیری می‌کند.
 • آشکارشدن نقاط ضعف اطلاعات مرتبط موضوع
مطب ویژه :
مصاحبه دکتری و کارهایی که قبل از مصاحبه دکتری باید انجام دهیم ؟

ایده‌هایی برای نگارش پایان نامه

این بخش از مهم‌ترین بخش‌های یک پایان نامه است که لازم است در این بخش متغیرهای مربوط به آن اندازه گیری شود.متغیرهای قابل اندازه گیری دراین بخش لازم است که انتخاب و تشریح شوند و درنهایت نیز اهداف تحقیق مربوط به آن نیز معین می‌شود.

نتایج پایان نامه

دراین بخش نتایج حاصل متغیرها موردبررسی قرارمی‌گیرند. نتایج حاصل از تدوین پایان نامه دراین بخش موردبررسی قرارمی‌گیرد. دراین بخش لازم است موارد زیر را بگنجانید.

 • نتیجه تحقیقات خود را در قالب نمودار بررسی کنید.
 • اطلاعات خود را به خوبی تفسیر کنید.
 • جزئیات را برای خواننده به خوبی تشریح کنید.
 • جملات واضح بهتراست در ابتدای مقاله بیان شود.
 • اگر نتایج ردکننده‌ای را برای توضیحات خود دارید، باید آن را مانند استدلالات خود بیان کنید.

خلاصه تحقیقات

دراین بخش نتایج آن چه تابه حال درمورد آن تحقیق و پژوهش کرده‌اید را بررسی کنید. دراین بخش باید اهداف مسئله را به خوبی برای خواننده بیان کنید.

ویرایش پایان نامه

درنهایت نیز لازم است پایان نامه خود را ویرایش کنید. پایان نامه خود را از نظر محتوا و ساختار موردبررسی قراردهید و درنهایت نیز برای این که هیچ اشتباهی دراین بخش وجودنداشته باشد. چندین بار آن را بخوانید و اشتباهات آن را پیداکنید. البته می توانید برای راحتی کار از نرم افزارهای ویراستیار استفاده کنید. با کمک این نرم افزار می‌توانید بسیاری از خطاهایی که از چشمتان دورافتاده است، را نیز پیداکنید.

در بخش نهایی پایان نامه دقت کنید، مطالب پایان نامه شما تکراری نباشد. هم چنین روی انسجام معنایی مطالب پایان نامه خود نیز دقت داشته باشید و پیوستگی آن را بررسی کنید.

دراین مطلب به بررسی نکاتی پرداختیم که باتوجه به آن‌ها می‌توانید پایان نامه خوبی را به نگارش درآورید. تنها لازم است نکاتی که بیان کردیم را با دقت عملی کنید.

برای چاپ مقاله علمی و پژوهشی و مشاوره انجام پایان نامه دکتری و مشاوره پایان نامه ارشد با ما تماس بگیرید : 09353132500

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه در ایران

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.