نویسنده مسئول کیست و چه وظایفی دارد؟ | وظایف نویسنده مسئول

نویسنده مسئول کیست و چه وظایفی دارد؟ | وظایف نویسنده مسئول

نویسنده مسئول کیست و چه وظایفی دارد؟ | وظایف نویسنده مسئول

نویسنده مسئول کیست و چه وظایفی دارد؟ | وظایف نویسنده مسئول :

همانطور که میدانید، یکی از ارکان اصلی مقاله از تدوین تا چاپ آن، شخص حقیقی است که به آن “نویسنده مسئول” میگویند. نویسنده مسئول وظایفی دارد که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

انجام پژوهش، گردآوری اطلاعات و نگارش مقالات علمی را باید جزء لاینفک پژوهشگران دانست و دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری هم خواسته یا ناخواسته با این چالش بزرگ روبرو هستند. در نگارش یک مقاله علمی، معمولا نویسندگان با هم تقسیم کار کرده و هر کسی سعی میکند وظایف محوله را به درستی انجام دهد. معمولا بر اساس مسئولیت های سپرده شده به نویسندگان و به میزان مشارکت آنها در نگارش مقاله، از نویسنده اول تا آخر مشخص میشود، در این بین یک نفر باید کارهای مربوط به ارسال مقاله به مجله و انجام مکاتبات را انجام دهد که به او “نویسنده مسئول” میگویند. با توجه به حساسیت وظایف نویسنده مسئول، معمولا این وظیفه بر عهده استاد راهنما گذاشته میشود، اما اگر این وظیفه بر عهده یکی از نویسندگان قرار گیرد، او باید با وظایف دقیق نویسنده مسئول آشنا باشد.

تعریف نویسنده مسئول 

بنا به تعریف کمیته بین المللی سردبیران مجلات پزشکی (ICMJE)، نوینده مسئول کسی است که “مسئولیت اصلی ارتباط با مجله حین فرآیند ارسال مقاله، داوری همتا و پذیرش و چاپ مقاله را بر عهده دارد و توسط او اطمینان حاصل می شود که تمام مقررات مدیریتی مجلات مانند ارائه اطلاعات نویسندگان، تاییدیه کمیته اخلاق، مستندسازی ثبت کارآزمایی بالینی و جمع آوری فرم های تعارض منافع رعایت گردیده اند. با این حال نویسندگان می تواند این وظایف را به دیگر نویسندگان نیز محول کند”

با توجه به این تعریف میتوان گفت که نویسنده مسئول میتواند یکی از نویسندگان مقاله باشد و هم مسئولیت ارسال مقاله را به عهده بگیرد.

وظایف نویسنده مسئول

اطلاع از مهلت های زمانی اعلامی از طرف مجله: با توجه به اینکه نویسنده مسئول تنها فردی است که با مجله در ارتباط است، میبایست اگر موردی را مجله درخواست نمود، سریعا در اختیار سایر نویسندگان قرار دهد تا در کوتاهترین زمان به خواسته مجله پاسخ داده شود. در صورت تاخیر در پاسخ، ممکن است در پروسه داوری، پذیرش یا حتی چاپ مقاله تاخیر ایجاد گردد.

آماده سازی مقاله: یکی از وظایف نویسنده مسئول آماده سازی مقاله و بررسی اینکه آیا مقاله در فرمت مجله انتخابی قرار دارد یا خیر. انسجام بخش های مختلف مقاله جز وظایف نویسنده مسئول است.

آماده سازی فرم هایدرخواستی مجله: تمام فرم های درخواستی مجله از جمله تعهد نامه، تعارض منافع، تاییدیه کد اخلاق و … بر عهده نویسنده مسئول است

آماده سازی افیلیشن: یکی دیگر از وظایف نویسنده مسئول آماده سازی مشخصات دقیق سازمانی همه نویسندگان به ترتیب نویسنده اول تا آخر است. این موارد همراه امضاء تایید درستی از تک تک نویسندگان انجام میگیرد.

رعایت جنبه های اخلاقی: وظیفه بعدی نویسنده مسئول، حصول اطمینان از رعایت جنبه های اخلاقی پژوهش می باشد. نویسنده مسئول می بایست سرقت علمی، ارسال همزمان به چند مجله، داده سازی و … را بررسی نماید و از عدم ارتکاب آنها اطمینان حاصل کند.
نکات فوق لیستی از وظایف نویسنده مسئول پیش از ارسال مقاله به مجلات بود که نویسنده مسئول با رعایت آنها می تواند فرآیند پذیرش و چاپ مقاله را سرعت بخشد.

 

برای چاپ مقاله علمی و پژوهشی و مشاوره انجام پایان نامه دکتری و مشاوره پایان نامه ارشد با ما تماس بگیرید : 09353132500

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه در ایران

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.