موفقیت در آزمون مصاحبه دکتری با توصیه های دکتر علی کیان پور

موفقیت در آزمون مصاحبه دکتری با توصیه های دکتر علی کیان پور

موفقیت در آزمون مصاحبه دکتری با توصیه های دکتر علی کیان پور

موفقیت در آزمون مصاحبه دکتری با توصیه های دکتر علی کیان پور :

برای داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند، راه حل موفقیت در آزمون مصاحبه، یک دغدغه بزرگ به حساب میآید. این موضوع را در ادامه به صورت دقیق بررسی میکنیم.

مقطع دکترای تخصصی یا به اصطلاح p.h.d ، بالاترین مدرک آکادمیک و دانشگاهی است که یک فرد میتواند پس از 4 الی 6 سال تحصیل و پژوهش کسب کند. برای ورود به دوره دکتری، داوطلبان باید از دو آزمون کتبی و مصاحبه سربلند بیرون آیند. معمولا جلسه آزمون مصاحبه، بدلیل ذات شفاهی بودن، برای داوطلبان بسیار دشوارتر از آزمون کتبی به نظر میآید، از این رو در این مطلب میخواهیم در مورد تضمین موفقیت در این آزمون بحث کنیم و بدانیم با چه روش هایی میتوان به قبولی صد درصد رسید. پس اول باید بدانیم چه فعالیت هایی برای ما امتیاز آور خواهند بود.

چه فعالیت هایی در آزمون مصاحبه امتیاز دارند

در ابتدا باید به این نکته آگاه باشیم که هر فعالیتی که مربوط به تخصص باشد، قطعا در آزمون مصاحبه به درد خواهد خورد؛ اما به طور کلی نمرات ارائه شده توسط داوران در روز آزمون، به سه بخش تقسیم بندی میشوند.

1)نمرات آموزشی: داوران در ارائه امتیاز به این بخش بیشتر به سابقه تحصیلی داوطلب توجه میکنند، معمولا معدل ، کیفیت دانشگاه و طول دوره مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظرگرفته میشود. هچنین اگر مدرک معتبر زبان انگلیسی داشته باشید، از 1 الی 8 امتیاز در نظرمیگیرند. در مجموع رزومه آموزشی 30 امتیاز خواهد داشت.

2) نمرات پژوهشی: این بخش مربوط به فعالیت های تخصصی و علمی داوطلب میباشد. این فعالیت ها شامل مقالات و کتاب های چاپ شده از طرف داوطلب میباشد. معمولا هر مقاله ژورنالی ماکزیمم 7 امتیاز، کتاب 4 امتیاز، کنفرانس خارجی 2 و داخلی 1 امتیاز دارند. اگر پایان نامه قوی هم داشته باشید میتوانید روی 4 امتیاز دیگر حساب باز کنید. در مجموع رزومه پژوهشی 40 امتیاز دارد. در نظر داشته باشید نمرات رزومه پژوهشی بسیار با اهمیت هستند و اگر بخواهید موفقیت خود را تضمین کنید، باید روی این بخش تمرکز کنید.

3) نمره جلسه: این بخش مربوط به نوع رفتار و برخورد داوطلب از لحظه ورود تا لحظه اتمام جلسه میباشد. داوطلبانی که روی کار خود تسلط دارند و استرس خود را کنترل میکنند و بحث ادب و احترام را نیز رعایت میکنند میتوانند روی 30 امتیاز این بخش حساب کنند.

راه حل موفقیت در آزمون مصاحبه دکتری

همانطور که ملاحظه فرمودید، کسی که میخواهد امتیاز خیلی بالایی در مصاحبه دکتری کسب کند و خود را بیمه کند، باید از همان دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته هم خوب درس بخواند و هم فعالیت های علمی و رزومه پژوهشی جمع کند. کسانی که تصمیم ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند، باید منتظر لحظه آخر نباشند تا اول در آزمون قبول شوند، سپس شروع به جمع کردن رزومه کنند. فاصله زمانی اعلام نتایج کتبی تا شروع مصاحبه حدود 2 ماه است و در این زمان نمیتوان رزومه قابل توجهی جمع کرد. پس بهتر است فعالیت پژوهشی را خیلی زودتر شروع کنیم.

داشتن اعتماد بنفس

یکی از منفی ترین موارد در آزمون مصاحبه، داشتن استرس زیاد است. استرس تا اندازه ای طبیعی است اما اگر از حدی بیشتر شود کاملا تمرکز داوطلب را بهم میزند و او حتی ممکن است چیزهای معمول را هم فراموش کند. در سوی مقابل داشتن اعتماد بنفس میتواند روحیه موفقیت را دو چندان کند. داشتن رزومه قوی باعث ایجاد اعتماد بنفس شده و شما میتوانید با آسودگی بیشتری جلسه را مدیریت کنید.

 

برای چاپ مقاله علمی و پژوهشی و مشاوره انجام پایان نامه دکتری و مشاوره پایان نامه ارشد با ما تماس بگیرید : 09353132500

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه در ایران

موفقیت در آزمون مصاحبه دکتری با توصیه های دکتر علی کیان پور

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.