اپلای کردن چیست ؟ و ارائه درخواست برای تحصیل در خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟

اپلای کردن چیست ؟ و ارائه درخواست برای تحصیل در خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟

اپلای کردن چیست ؟ و ارائه درخواست برای تحصیل در خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟

اپلای کردن چیست ؟ و ارائه درخواست برای تحصیل در خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟ »

به حقیقت پیوستن رویای مهاجرت تحصیلی با اپلای

این روزها مهاجرت تحصیلی به دلیل مزایایی که برای دانشجویان دارد، شکل رویایی مطلوب به خود گرفته است. اپلای اولین اقدام عملی و رسمی برای تحقق این رویا است. به روند و مراحلی که به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاهی در خارج از کشور می‌انجامد، اپلای (apply) می‌گویند؛ و کاری که شما در این زمینه به عنوان دانشجو انجام می‌دهید، همان ” اپلای کردن ” است.

اپلای کردن به چه معنا است؟

به طور خلاصه، اپلای کردن یعنی ارائه درخواست برای ادامه تحصیل در دانشگاهی در خارج از کشور. این عمل یک کار رسمی و دقیق است که باید مطابق با ضوابط نظام تحصیلی کشور مقصد و قوانین دانشگاه مورد نظر صورت بگیرد.

به یاد داشته باشید، پذیرش تحصیلی، ترجمه فارسی واژه (Admission) در زبان انگلیسی است. در حالی که اپلای کردن ، حتی مراحل بعد از دریافت پذیرش تحصیلی، مانند دریافت فرم‌های مربوط به ویزا، تعیین وقت سفارت و اقدامات مرتبط با دریافت ویزا و بلیط هواپیما را نیز دربرمی‌‌گیرد. همچنین به دانشجوی متقاضی اپلای در زبان انگلیسی (Applicant) می‌گویند.

اپلای کردن چه مراحلی دارد؟

اپلای کردن یک روند زمان‌بر و هزینه‌بر و بسیار دقیق است. به همین دلیل اگر شما با تک‌تک این مراحل آشنا نباشید، ممکن است هزینه و زمان ارزشمند خود را از دست بدهید. بنابراین پیشنهاد می‌شود پیش از شروع روند اپلای، هم به صورت فردی تحقیق کنید و هم از راهنمایی کسانی که این راه را رفته‌اند و یا در این زمینه به مشاوره می‌پردازند، بهره‌مند شوید. در ادامه با مراحل گوناگون پروسه اپلای آشنا می‌شویم.

کشور و دانشگاه‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید

اپلای برای کشورها، دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است. بنابراین ابتدا باید با این تفاوت‌ها آشنا شوید. برای مثال کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا از نظر اپلای، استاد-محور هستند و این یعنی ابتدا باید یکی از استادان رشته مورد نظر مکاتبه کنید. در حالی که کشورهای اروپایی در این زمینه، کمیته-محور هستند و شما می‌توانید موقعیت‌های اپلای را در سایت دانشگاه یا سایت‌های واسط اپلای پیدا کنید.

مطب ویژه :
انجام پایان نامه حقوق و انجام رساله دکتری حقوق

اپلای کردن زمینه مهاجرت تحصیلی شما را به یک کشور دیگر فراهم می‌کند. بنابراین بهتر است همان‌قدر که به انتخاب دانشگاه اهمیت می‌دهید، به انتخاب کشوری که قرار است مدت زمان تحصیل را در آن بگذرانید هم اهمیت بدهید و درباره شرایط کار و زندگی دانشجویی در آن اطلاعات کسب کنید.

زمان اپلای را انتخاب کنید

در کشورهای خارجی و بر اساس تقویم میلادی، دو ترم برای شروع تحصیل داریم که عبارتند از: ترم پاییز (Fall) و ترم بهار (Spring). ترم پاییز از مهرماه آغاز می‌شود و برابر با سپتامبر با آگوست و ترم بهار از ماه ژانویه آغاز می‌شود. معمولا احتمال اپلای شدن در ترم پاییز بسیار بیشتر از ترم بهار است.

فرستادن ایمیل برای استاد

اگر دانشگاه مورد نظر شما در یکی از کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا باشد، باید یک استاد در دانشگاه مورد نظر خود پیدا کنید که زمینه تحقیقاتش به علایق شما نزدیک باشد و سپس بر اساس یک سری اصول نگارش ایمیل، برای او ایمیل بفرستید. برای انجام این‌کار می‌توانید در سایت دانشگاه مورد نظر، درباره نام و تخصص استادان دانشگاه جستجو کنید و سپس از طریق نام آن‌ها با مقالاتی که نوشته‌اند و زمینه‌های تحقیقاتی‌شان آشنا شوید.

مدارک مورد نیاز را تهیه کنید

یکی از مراحل اپلای کردن تهیه مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی است. اگر اطلاعات کاملی در مورد مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود ندارید، با دپارتمان داشنجویان خارجی آن دانشگاه تماس بگیرید و پرسش‌های خود را از مشاوران بپرسید.  ترجمه رسمی مدارک تحصیلی نیز یکی از کارهایی است که باید انجام بدهید. بعضی از مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • مدارک هویتی
 • انگیزه‌نامه
 • زندگی‌نامه
 • مدرک زبان معتبر
 • رزومه و سوابق کاری
 • گذرنامه
 • یک قطعه عکس
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه
 • مدارک اثبات کننده تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات
 • گواهی داشتن محل اقامت در حین تحصیل
 • پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی عالی معتبر

گرفتن مدرک زبان

پذیرش دانشجویان خارجی در بسیاری از دانشگاه‌ها در کشورهای مختلف با شرط داشتن مدرک معتبر زبان در زبان مورد نظر دانشگاه همراه است. اگر زبان مورد نظر، زبان انگلیسی باشد، عموما مدرک آیلتس در این دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شود. در مورد زبان‌های دیگر نیز باید بر اساس قوانین دانشگاه مورد نظر عمل کنید.

مطب ویژه :
انجام مقاله عمران | پذیرش مقاله عمران

نوشتن رزومه و سابقه تحصیلی

رزومه بخشی از سابقه تحصیلی شما است که به یک منظور خاص نوشته است. برای مثال رزومه‌ای که برای یک استاد مکانیک تهیه می‌کنید، با رزومه‌ای که برای یک استاد برق تهیه می‌کنید، تفاوت دارد. هر رزومه در برگیرنده آن بخش از فعالیت‌های تحصیلی و پژوهشی شما است که با آن رشته خاص مرتبط باشد.

نوشتن یک انگیزه‌نامه حرفه‌ای

انگیزه‌نامه (Statement of Purpose) در روند اپلای کردن بسیار اهمیت دارد. انگیزه‌نامه متنی است که شما در آن انگیزه خود را از مهاجرت تحصیلی و درخواست پذیرش تحصیلی برای دانشگاه مورد نظر توضیح می‌دهید. انگیزه‌نامه خوب احتمال پذیرش تحصیلی شما را افزایش دهد.

گرفتن توصیه‌نامه از افراد مطرح

توصیه‌نامه (Recommendation) توسط یک فرد قابل قبول و مطرح مانند یک استاد دانشگاه یا کارفرمای سابق نوشته می‌شود. توصیه‌نامه عموما بیان توانایی‌ها، استعدادها و مهارت‌های شما است. انتخاب فرد مناسب برای نوشتن توصیه‌نامه نیز می‌تواند احتمال پذیرش شما را در دانشگاه مورد نظر افزایش دهد.

آخرین توصیه؛ انتخاب اگاهانه

ادامه تحصیل در یک کشور خارجی از سو همراه با موانع و سختی‌هایی است و از یک سو می‌تواند به یک تجربه به‌یادماندنی و قدمی موثر در موفقیت‌های علمی و کاری آینده شما مبدل شود. به همین دلیل مهم‌ترین پیشنهاد ما تحقیقات وسیع پیش از هر اقدام در اپلای کردن و انتخاب اگاهانه در این مسیر است.

برای چاپ مقاله علمی و پژوهشی و مشاوره انجام پایان نامه دکتری و مشاوره پایان نامه ارشد با ما تماس بگیرید : 09353132500

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه در ایران

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.