آموزش رساله دکتری

آموزش رساله دکتری

آموزش رساله دکتری

آموزش رساله دکتری

انجام رساله دکتری برای دانشجویان، اغلب با مسائل دشواری توام می‌شود که ما در این مطلب سعی می‌کنیم نکات ضروری در انجام رساله دکتری را تا حدی توضیح دهیم. اگرچه دانشجویان دکتری در مقطع کارشناسی ارشد پایان‌نامه ارائه داده‌اند و با نحوه نگارش آن و برنامه‌ریزی و انجام یک پژوهش دانشجویی آشنا هستند، اما به دلیل تفاوت‌های انجام رساله دکتری با انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد نیاز به آگاهی بیشتر و شناخت دقیق‌تر نکات ضروری در انجام رساله دکتری دارند.

مراحل آموزش رساله دکتری

برای انجام دادن هر کار مهمی ابتدا لازم است مراحل آن را مشخص کرد و سپس گام به گام و با توجه به همه جوانب و اصولش پیش رفت. در انجام تز دکتری نیز مراحل معینی وجود دارد که به طور معمول دانشجویان به ترتیب آن‌ها را طی می‌کنند که عبارت‌اند از:

انتخاب موضوع رساله، برآورد هزینه‌های پژوهش، برنامه‌ریزی دقیق و منطقی، انتخاب استاد راهنما، انتخاب منابع معتبر پیرامون موضوع تحقیق، نوشتن پروپوزال دکتری، نگارش رساله، ویرایش و بازنویسی رساله، و در پایان، ارائه رساله به دانشگاه و دفاع از آن. البته نوشتن رساله هم باید براساس نظم و با طبقه‌بندی درست اطلاعات انجام شود، زیرا رساله دکتری پنج فصل دارد و هر فصل مطالب خاص خودش را دربر می‌گیرد. در تقسیم‌بندی محتوای تز دکتری فصول مختلفی در نظر گرفته شده است که عبارت‌اند از: فصل اول: مقدمه یا کلیات تحقیق، فصل دوم: منابع و پیشینه تحقیق، فصل سوم: مواد و روش­ انجام تحقیق، فصل چهارم: بحث و نتایج تحقیق و فصل پنجم: نتیجه­گیری و پیشنهادها.

همچنین شما برای انجام دادن تحقیقات گسترده و دقیق مورد نیاز برای نوشتن رساله‌تان ضروری است پرکاربردترین وبسایت‌های پژوهشگران و دانشجویان دوره دکتری را بشناسید که برخی از وبسایت‌ها مانند گوگل اسکالر یا گوگل اسکولار (google scholar)، ساینس دایرکت (Science Direct)، اسکوپوس (Scopus)، دواج (DOAJ)، وبسایت Core، ساینس اوپن (Science Open)، ایرانداک (Irandoc) و ایران پیپر (IranPaper) بسیار مهم و معتبرند.

 

به طور کلی پنج نکته مهم در آموزش رساله دکتری عبارت‌اند از:

1. شناسایی همه‌جانبه مسئله و تحقیق کامل

توانمندی انجام پژوهش مهمترین و ضروری‌ترین پیش‌نیاز هر پروژه تحقیقاتی است و دانشجویان باید بدانند پژوهش صرفا جمع‌آوری و ارائه اطلاعات علمی نیست، بلکه آنالیز دقیق و منطقی داده‌ها و بحث درباره آن‌ها رکن اصلی هر تحقیقی را تشکیل می‌دهد. البته مهارت‌های جستجو و مطالعه اینترنتی خود مستلزم آموزش و ممارست است تا در کمترین زمان به نزدیک‌ترین نتیجه مورد نظر دست پیدا کنیم. توانایی جستجوگری محقق در شناسایی همه‌جانبه موضوع و مسئله پژوهش کمک می‌کند که او بر مشکلات و موانع کار واقف شود و آگاهانه و با در نظر گرفتن شرایط خود، امکانات موجود و نیازهای  مردم و جامعه به انتخاب موضوع رساله بپردازد و موضوعی کاربردی و مناسب را برگزیند. نکته بدیهی اما قابل یادآوری این است که نیروی محرکه و عامل انگیزشی قدرتمند در روند هر پژوهشی علاقه‌مندی پژوهشگر به موضوع آن است.

مطب ویژه :
نوآوری پژوهش در پروپوزال چیست؟ | جنبه نوآوری پژوهش

پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب هفت نکته مهم در پروپزوال‌نویسی برای دانشجویان ارشد و دکتری و همچنین مقاله چگونه به بیان مسئله در پروپوزال بپردازیم؟ را در همین سایت بخوانید.

2. انتخاب موضوع رساله

یکی از اصلی‌ترین نکات ضروری در انجام رساله دکتری انتخاب موضوع رساله است. انتخاب موضوع رساله بسیار سخت و مهم است و باید نکاتی را در این گزینش در نظر گرفت؛ مثلا این‌که موضوع باید کاربردی و باارزش باشد و به حل معضل یا مسئله‌ای در زندگی انسان و جامعه کمک کند؛ موضوع باید جدید و به‌روز باشد، چراکه موضوعات تکراری جذابیتی ندارند و نتیجه آن بیهوده است؛ موضوع باید مورد علاقه‌تان باشد، فراموش نکنید علاقه شما به موضوع تحقیقات‌تان باعث می‌شود در طول انجام رساله دکتری که روندی طولانی خواهد بود،

خسته و دل‌زده نشوید و با انگیزه و پشتکار پیش بروید؛ موضوع باید واقعی و منطقی باشد و از تخیل و رویاپردازی بپرهیزید؛ موضوع نمونه موردی برای تحقیق داشته باشد؛ موضوع منابع تحقیق معتبر داشته باشد؛ موضوع رساله قابلیت چاپ به عنوان مقاله را داشته باشد. همچنین شما باید پیش از انتخاب موضوع رساله هزینه‌های مالی تحقیق درباره آن موضوع را با دقت برآورد کنید و سپس با توجه به توان مالی‌تان دست به انتخاب موضوع مناسب بزنید یا دنبال یک تامین‌کننده مالی مانند موسسات پژوهش‌محور باشید.

3. انتخاب استاد مشاور و راهنما برای آموزش رساله دکتری

انجام رساله دکتری با انتخاب استاد راهنما و مشاور متخصص در حوزه موضوع شما روند صحیح‌تر و سریع‌تری خواهد داشت؛ بنابراین استادانی را انتخاب کنید که بتوانند به خوبی شما را هدایت کنند و بر موضوع پژوهش شما اشراف کامل داشته باشند. با مشورت استاد راهنمای متخصص می‌توانید همه جوانب تحقیق را بسنجید و اطلاعات مورد نیاز را بررسی کنید. بهتر است در تمام مراحل تحقیق هر گونه اصلاح یا تغییری را با نظر استاد راهنمای‌تان انجام دهید و فرضیات تحقیق‌تان را با تایید او نهایی کنید. البته شما در مسیر پژوهش می‌توانید با استادان دیگر نیز مشورت کنید و از تجربیات آن‌ها بهره‌مند شوید. همچنین سعی کنید رابطه شما با استاد راهنما و مشاور مستمر باشد تا احتمال خطا و انحراف از اهداف رساله از بین برود.

یادآوری می‌کنیم که در طول تحقیقات (از پروپوزال تا طرح نهایی و نسخه آخر پیش از جلسه دفاع) ممکن است بارها استادان ایراداتی بگیرند، اما شما باید با صبر و حوصله مسائل و ایرادها را طبق نظر استادان برطرف کنید و نباید هیچ کدام‌شان را نادیده بگیرید. ممکن است برخی ایرادها به محتوای علمی تحقیق مربوط باشد، بعضی به اصول و قواعد پروپوزال‌نویسی یا پایان‌نامه‌نویسی و برخی خطای نگارشی و دستوری باشد.

بدیهی است که نوشتن یک پروپوزال قوی و متقاعدکننده تاثیر به‌سزایی در تایید موضوع پایان‌نامه توسط استادان دارد و کاربردی بودن طرح را مستند و علمی به اثبات می‌رساند، از طرفی، برای انجام رساله دکتری نیز مانند انجام پایان‌‌نامه کارشناسی ارشد اصولی باید رعایت شوند؛ بنابراین ضروری است این قواعد را بدانید و به کار بگیرید. خطای نوشتاری و دستوری نیز از یک دانشجوی دکتری دور از انتظار است، چراکه وی پیش از این پایان‌نامه کارشناسی ارشد نوشته است. همچنین صحت نوشتاری و رعایت اصول نگارشی برای چاپ رساله الزامی است.

مطب ویژه :
انجام پایان نامه عمران | انجام نگارش ویرایش نوشتن پایان نامه ارشد دکتری عمران

4. استخراج مقاله از رساله دکتری

استخراج یک یا چند مقاله پذیرش‌شده یا چاپ‌شده در مجلات معتبر دنیا بسیار مهم است، زیرا داشتن پذیرش مقاله و گواهی مقالات در ژورنال‌های معتبر یکی از شرایط اجباری برای دفاع رساله دکتری است و شانس کسب نمره بالا برای دانشجو را افزایش می‌دهد؛ بنابراین در انجام رساله دکتری به این نکته حتما توجه کنید و به صورتی رساله را بنویسید که بتوانید از آن مقاله‌ای باکیفیت و خوب استخراج کنید.

برای آشنایی با نکات مهم پذیرش و چاپ مقاله در مجلات ISI می‌توانید مطالب پنج راه ساده و ارزان برای چاپ مقاله ISI و همچنین انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله و چند مقاله مرتبط دیگر را در همین سایت بخوانید.

5. زمان‌بندی مناسب برای انجام رساله دکتری

شکی نیست که انجام رساله دکتری پروژه‌ای زمان‌بر و طولانی است و دانشجویان از یک (حداقل زمان مجاز) تا چهار سال، معادل هشت ترم تحصیلی، وقت دارند که پژوهش خود را تکمیل و ارائه کنند. بنابراین فرصت لازم و کافی برای مطالعات وسیع و تحقیقات کامل وجود دارد و می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب مراحل تحقیق را بر حسب نیاز موضوع و در جهت رسیدن به اهداف آن زمان‌بندی کرد. دقت کنید که به دلیل داشتن فرصت کافی، آغاز تحقیقات‌تان را به تعویق نیندازید تا به مشکل کمبود وقت و استرس بیهوده دچار نشوید، زیرا به قول معروف خیلی زود دیر می‌شود!

خدمات جامع موسسه پایان نامه من برای انجام رساله دکتری

همان‌طور که می‌دانید، انجام رساله دکتری کار ساده‌ای نیست و نیاز به تحقیقات فراوان و مستمر و اشراف بر اصول و روش‌های درست آن و نیز آگاهی از قواعد و شیوه‌نامه‌های استاندارد نوشتن تز دکتری دارد، ضمن این‌که استخراج مقاله ISI از رساله دکتری نیز باید در اولویت کاری دانشجویان باشد، چراکه نگارش مقاله ISI برای تقویت رزومه تحصیلی بسیار ضروری است. اما همه این مراحل بسیار زمانبر و دشوار است و در صورتی که بخشی از کار را اشتباه کنید، مجبور به دوباره‌کاری خواهید شد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه از کمک مشاورانی متخصص استفاده کنید؛ استادانی که کاربلد، به‌روز و خبره باشند.

 

چاپ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی | چاپ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی

برای چاپ مقاله علمی و پژوهشی و مشاوره انجام پایان نامه دکتری و مشاوره پایان نامه ارشد با ما تماس بگیرید : 09353132500

 پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه در ایران

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.